تمامی تحریم‌های مالی و اقتصادی با اجرایی شدن توافق باید لغو شود

معاون حقوقی و بین المللی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره سخنان اخیر جان کری که گفته بود بازرسی از ایران ابدی خواهد بود، گفت: فکر نمی کنم چندان چیز عجیب و غریبی باشد، این یکی از اصول اولیه ان . پی. تی است. کشورهایی که به ان .پی. تی ملحق و بر اساس آن از انرژی صلح آمیز هسته‌ای برخوردار می شوند، فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز خود را دنبال می‌کنند و در مقابل بازرسی‌های آژانس و اعتمادسازی به آژانس را می پذیرند.  
وی تاکید کرد: اینکه نظارت‌هایی وجود داشته باشد که از صلح آمیز بودن برنامه‌ها اطمینان حاصل شود، یکی از اصول اولیه ان. پی. تی است. ما هم سال‌هاست که به ان. پی. تی پیوسته‌ایم و بر اساس آن، یک موافقتنامه پادمان میان ایران و آژانس امضا شده که دائمی است. پس بازرسی ها چیز عجیب و غریبی نیست.  
عراقچی گفت: در مذاکرات نیز بحث نظارت‌ها یکی از بحث‌های جدی ماست، آنچه جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات به طرف مقابل عرضه می‌کند، اعتماد سازی است. ما هیچ امتیاز خاصی نمی‌دهیم و در مقابل، آنها غنی سازی، آب سنگین و ادامه برنامه‌های ما ،همکاری‌ها و رفع تحریم‌ها را می پذیرند. ما در مقابل اعتمادسازی را قدری بیشتر می‌کنیم.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره لزوم تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوع های مذاکره، پروتکل الحاقی است که اگر مجلس شورای اسلامی بپذیرد اجرایی خواهد شد. این هم چیز عجیب و غریبی نیست چون بیش از 100 کشور دنیا پروتکل الحاقی را اجرا می کنند. یکی از اصول اولیه ان. پی. تی این است که کشورها برنامه هسته‌ای صلح آمیز خود را خواهند داشت و در مقابل، با یک سری نظارت‌ها و بازرسی‌ها توسط آژانس موافقت می‌کنند تا اعتماد وجود داشته باشد.  
عراقچی روند نگارش متن توافق جامع را « آهسته و پیوسته» توصیف کرد و گفت: در حال پیشرفت هستیم و امیدواریم بتوانیم در موعد مقرر این کار را به پایان برسانیم. 
وی که با خبرنگار صدا و سیما گفت و گو می کرد، افزود: البته هنوز در خصوص بعضی از موارد همچون ادبیات نگارش متن و برخی مسائل اختلاف نظر وجود دارد، همچنان بعضی بخش‌ها در پرانتز است که تعدادشان هم زیاد است. 

/ 0 نظر / 37 بازدید