عملیات مروارید بزرگترین پیروزی در تاریخ جنگ‌های ایران را رقم زد

 
دریادار سیاری: عملیات مروارید بزرگترین پیروزی در تاریخ جنگ‌های ایران را رقم زد

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: این نیرو با انجام عملیات مروارید توانست بزرگترین پیروزی در تاریخ جنگهای ایران را رقم بزند.

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در جمع کارکنان  ستاد این نیرو با بیان اینکه در دریا دشمن آمده بود تا سیادت آب‌های خلیج فارس را در دست بگیرد، گفت: نیروی دریایی ارتش با انجام عملیات مروارید توانست بزرگترین پیروزی در تاریخ جنگهای ایران را رقم بزند.

وی ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و دهه کرامت اظهار داشت: دشمن فکر می‌کرد نیروی دریایی به هیچ عنوان آمادگی جنگ را ندارد و در برآوردها به این نتیجه رسیده بود و علت آن مشخص بود چون تصور می‌کرد ناوها، ناوشکن‌ها، هواناوها، بالگردها و سایر تجهیزات نیروی دریایی با توجه به سطح فناوری بالا مورد استفاده کاربران ایرانی نیستند و آنها توانایی بهره‌گیری از این تجهیزات را ندارند.

سیاری با بیان اینکه نیروی دریایی قابلیت‌ها و توانمند‌های مختلفی در زمینه دریا، خشکی و هوا را دارا است، خاطرنشان کرد: این نیرو در بسیاری از عملیات‌ها حضور فعال داشته و در عملیات حماسه مقاومت 34 روزه خرمشهر محور اصلی بوده است.

وی تصریح کرد: رزمندگان دیگری از جمله جهان آرا و نیروهایش، نیروهای مردمی و ... در حماسه مقاومت 34 روزه خرمشهر حضور داشتند اما محور اصلی این عملیات نیروی دریایی و تکاوران این نیرو بودند.

فرمانده نیروی دریایی در ادامه گفت: در جزیره آبادان، دشمن در هشتم آبان در کوی ذوالفقاری طعم دومین شکست را چشید که در این عملیات هم دو یگان تکاوران نیروی دریایی، گردان سرهنگ کهتری و نیروهای مردمی حضور داشتند که باز هم نیروی دریایی محور اصلی کار بود.

سیاری در ادامه حضور فعال نیروی دریایی در شکست حصر آبادان، جزایر مجنون، عملیات بیت المقدس، والفجر هشت و ... را از دیگر اقدامات بزرگ نیروی دریایی برشمرد و اظهار داشت: نیروی دریایی در دریا که محل اصلی انجام ماموریتش بود توانست سیادت کشور را حفظ کند به این معنی که به هیچ وجه اجازه نداد دشمن حضور مثبتی در آبهای ایران داشته باشد.

وی تصریح کرد: بایستی به پیشکسوتان نیروی دریایی درود فرستاد که در دوران دفاع مقدس با تدبیر والای خود بزرگترین ضربه را به دشمن بعثی وارد کردند و انگشت روی حساس‌ترین نقطه دشمن یعنی تضعیف اقتصاد آن گذاشتند.

سیاری گفت: نیروی دریایی ارتش ضمن انهدام سکوهای نفتی البکر و العمیه رژیم بعثی با طرح ریزی بزرگترین جنگ دریایی بعد از جنگ جهانی دوم طومار نیروی دریایی دشمن در 67 روز ابتدای جنگ را درهم پیچید و توانست ده هزار فروند کشتی تجاری ایرانی را با انجام دویست عملیات مشترک اسکورت کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه حفظ اقتصاد کشور همواره برعهده نیروی دریایی بوده و هست، تأکید کرد: اگر ما نمی‌توانستیم این خطوط مواصلاتی را تأمین کنیم اقتصاد کشور با مشکل مواجه می‌شد و در حقیقت در دوران هشت سال دفاع مقدس که به تعبیر مقام معظم رهبری همه چیز ما به نفت بند بود نیروی دریایی توانست چرخه اقتصاد کشور را بچرخاند و حماسه‌ای عظیم بیافریند.

وی با اشاره به عملکرد ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، اظهار داشت: شاید اینگونه عنوان شود که در اوایل انقلاب خیلی از فرماندهان ارتش رفته بودند و در اوایل جنگ ارتش در وضعیت ضعیفی قرار داشت اما همه بدانند وقتی دشمن با هدف تصرف هفت روزه ایران عزم خود را جزم کرده بود و با تمام قوا و حمایت های غرب و شرق جنگ را شروع کرد این ارتش بود که جلوی او را گرفت و در سر جایش تثبیت کرد. این اولین پیروزی ارتش محسوب می‌شود که اوایل جنگ زمانی که هنوز سپاه و بسیج شکل نگرفته بود توانست با امکاناتی که در اختیار داشت جلو پیشروی دشمن را گرفته و او را از ادامه حرکت منع کند.

سیاری در پایان موفقیت‌های امروز نیروی دریایی را مرهون تلاش دلاوران هشت سال دفاع مقدس دانست و افزود: امروز نوبت شما عزیزان است که راه شهدای گرانقدر را ادامه داده و همچنان که پرچم پرافتخار کشور را در دریای مدیترانه به اهتزاز در می‌آورید این اقدامات ارزشمند را پیش گرفته و هرجایی که لازم شد هفت آذری عمل کنید.

/ 0 نظر / 3 بازدید