بچه های جاجرم
خطه جاجرم با فرهنگ و تاریخی غنی در خراسان شهرتی بسیار دارد شهر من 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
.
1
2
3
  یک گزارش تحقیقی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» که بعد از 6 سال از طبقه‌بندی سری خارج شده، نشان می‌دهد که دستگاههای اطلاعاتی این کشور در تحلیل زرادخانه جنگ‌افزارهای غیر متعارف عراق اشتباه کرده‌اند اما این اشتباه به قیمت 8 سال اشغالگری آمریکا در عراق تمام شد.

  سیا در این گزارش، اشتباه خود و دیگر سازمانهای اطلاعاتی آمریکا را در تحلیل اوضاع عراق مورد انتقاد قرار داد و توجیه کرده که تحلیل‌ها در زمان جنگ عراق متکی به رفتارهای حکومت «صدام» رئیس‌جمهور معدوم عراق بوده است.

گزارش مذکور در ژانویه 2006 منتشر شده است و ارزیابی اطلاعاتی آمریکا از سلاح های کشتار جمعی عراق را در ماههای پیش از حمله به این کشور نشان می‌دهد.

آمریکا و همپیمانان این کشور در سال 2003 با این بهانه که عراق دارای سلاح‌های کشتار جمعی است به این کشور حمله کردند اما بازرسی‌های طولانی صورت گرفته پس از اشغال عراق نشان داد که این کشور به هیچ عنوان سلاح های کشتار جمعی نداشته است.

«کالین پاول»، وزیر خارجه وقت آمریکا پیش از حمله به عراق به شورای امنیت رفت و به اعضا درباره برنامه تولید سلاح های کشتار جمعی به وسیله حکومت صدام گزارش داد.

بر اساس گزارش تازه منتشر شده، اشتباه سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی وضع سلاح‌های کشتار جمعی عراق ناشی از «نقطه ضعف‌های تحلیلی» بوده است.

به نوشته گزارش سازمان سیا، تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا در بررسی وضع عراق، بیشتر به جای ارزیابی وضع این کشور، ذهنیت موجود در واشنگتن را در نظر داشته‌اند و به این نتیجه رسیدند که حکومت صدام سلاح‌های کشتار جمعی در اختیار دارد.

این گزارش با متهم کردن سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به کوتاه بینی، می‌افزاید: تحلیگران به اندازه کافی برای بررسی این فرضیه که عراقی‌ها رفتار خود را تغییر داده‌اند، وقت صرف نکردند.

این سند روز چهارشنبه پس از شش سال در اختیار عموم قرار گرفت و به آرشیو امنیت ملی دانشگاه «جرج واشنگتن» تحویل داده شد.

نظر بدهید
[ چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ] [ ali p ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

خطه دیرینه را اندیشه ای نو بایدش..
صفحات اختصاصی
RSS Feed

--- ---

کد حرکت متن دنبال موس